O nas

medVC.eu

Więcej informacji o medVC

medVC.eu  jest firmą założoną przez  zespół ekspertów wywodzących się z Poznańskiego Centrum  Superkomputerowo-sieciowego (PCSS) zajmujących się telemedycyną. medVC.eu dostarcza własne produkty na rynek zachodnioeuropejski oraz polski od ponad 6 lat.

Zespół medVC.eu opracował autorską koncepcję funkcjonalną oraz techniczną i buduje na jej podstawie  wyspecjalizowane terminale do interaktywnej zdalnej współpracy specjalistów lekarzy korzystających z dwustronnej wielokanałowej transmisji audio-wideo przez Internet.  Dzięki korzystaniu z terminali medVC przełamana została bariera bezpośredniej bieżącej współpracy specjalistów profesjonalistów lekarzy na dowolną odległość. Korzystając z terminali medVC można  prowadzić transmisje nawet międzykontynentalne pomiędzy różnymi ośrodkami i ciągle nie ma widocznego opóźnienia (przesyłanie sygnału audio-wideo do USA i z powrotem trwa poniżej  100 milisekund dłużej od standardowych 200 milisekund co  jest niezauważalne w zdalnej pracy lekarzy). Beneficjentem rozwiązania  są studenci medycyny, którym przekazuje się  praktyczną wiedzę medyczną wprost na sale dydaktyczne lub na ich prywatny sprzęt. W komfortowych warunkach, bez konieczności wchodzenia i niedopuszczalnego tłoczenia się w salach zabiegowych, studenci w pełnym wymiarze uczestniczą w zabiegu, zadając pytania, komentując, robiąc multimedialne notatki.

Studenci uczestniczący  interaktywne w  transmisjach  przy użyciu terminali medVC podkreślają, że w trakcie studiów nie widzieli obrazów z operacjach tak wysokiej jakości i żałują, że uczestniczyli tylko w niewielu operacjach. W praktyce nieograniczona skala dostępności obserwowania i zadawania pytań  lekarzom wykonujących zabiegi  w polskich klinikach daje nową jakość w nauczaniu praktycznych aspektów medycyny na uczelniach. Dzięki wykorzystaniu medVC studenci medycyny, rezydenci oraz młodzi lekarzy mają dostęp do uczestniczenia w wielu zabiegach na żywo, z najwyższej jakości komentarzami ekspertów.

Rozwiązanie telemedyczne medVC są całkowicie polskiego pochodzenia  i jego użytkowanie oraz rozwój nie jest uzależnione od firm zagranicznych. Duże grupy studenckie rozproszone na dowolnie dużym terytorium mogą obserwować, ale też aktywnie uczestniczyć w transmitowanych zabiegach i operacjach. Studenci mają wgląd w najdrobniejsze szczegóły zabiegów, mogą natychmiast zadawać pytania, mogą być włączeni w realizację zabiegów.

System medVC zapewnia jednocześnie dwie kluczowe niezbędne w telemedycynie cechy:  bardzo dużą szybkość transmisji bez widocznych opóźnień poniżej 1/3 sekundy i wysoką jakość obrazu i dźwięku. Profesor korzystając z terminali medVC  może prowadzić dialog ze studentami i pokazać im wszystkie niuanse w wielu kanałach wizyjnych ze wszystkich urządzeń w sali operacyjnej. System ma graficzny interfejs do dialogu studentów z profesorem i wiele mechanizmów ułatwiających dialog takich jak zatrzymywanie obrazu, rysowanie na obrazie pola operacyjnego, robienie zdjęć, nagrywanie obrazu i głosu.

Terminale medVC są wykorzystywane w wielu europejskich klinikach: Berlinie, Paryżu, Barcelonie, Madrycie,  Essen, Nancy, we Włoszech, w Holandii, a także zaczyna być wykorzystywany w Polsce w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp.

Terminale medVC są intuicyjnie łatwe w obsłudze, ale zespół medVC wspiera na bieżąco wszystkich użytkowników. W ciągu 5 lat eksploatacji sprzętu we Francji nie napotkano na żadne problemy techniczne, gwarancyjne itp. Oprogramowanie na bieżąco jest rozwijane i użytkownicy otrzymują systematycznie aktualizacje oprogramowania.

Terminale medVC w prosty sposób łączą się automatycznie między sobą co pozwala realizować takie transmisje jak np. od sześciu lat prowadzone corocznie transmisje operacji na żywo z 12 laryngologicznych klinik europejskich pokazujących całą gamę zabiegów dobranych merytorycznie stosownie do specjalności klinik. Mechanizm automatyzacji powiązań telemedycznych pozwala dynamicznie łączyć sesje transmisji z różnych klinik i różnych uniwersytetów medycznych stosownie do potrzeb dydaktycznych.

Dzięki zautomatyzowanemu nagrywaniu wielokanałowych transmisji zabiegów medycznych łatwo tworzy się bibliotekę nagrań dla potrzeb edukacji studentów, rezydentów i lekarzy. Zespół medVC rozwija mechanizmy korzystania z biblioteki, w szczególności wyszukiwanie najciekawszych fragmentów operacji.

Korzystając z wypracowanego know-how zespół medVC opracował własne oprogramowanie do transmisji naukowych konferencji medycznych opartych na technikach telewizyjnych. Wysoka jakość obrazu i dźwięku , korzystanie z profesjonalnego studia TV, stosowanie profesjonalnych mikserów wideo i audio powoduje, że konferencje są atrakcyjne w odbiorze i chętnie z medVC.eu współpracują krajowi oraz zagraniczni organizatorzy medycznych konferencyjnych naukowych.

Rozwiń tekst
PCSS

Więcej informacji o PCSS

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) jest jednostką Polskiej Akademii Nauk. Jest znanym w Europie centrum badawczo-rozwojowym w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ang. ICT – Information and Communication Technologies).

Jako centrum rozwojowe e-Infrastruktury, PCSS zaprojektował  krajową sieć szerokopasmową PIONIER, utrzymywaną i nadal rozbudowywaną. Sieć PIONIER połączyła najważniejsze polskie instytucje, w tym wszystkie większe uczelnie akademickie, kliniki i szpitale.

PCSS stanowi ważny element globalnej bazy badań i rozwoju, realizując projekty głównie w ramach kolejnych Programów Ramowych Unii Europejskiej, ale także wspierając inicjatywy R&D z ponad tysiącem partnerów. PCSS uczestniczył i uczestniczy w 215 takich projektach, 20 z nich koordynując. Przez ponad ćwierć wieku swojej działalności w Centrum zrealizowano łącznie już 282 projekty badawcze i strukturalne (koordynując aż 38 z nich).

W październiku 2009 roku – przeprowadzono pierwszą bezpośrednią transmisję operacji otolaryngologicznej przy współpracy Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

PCSS jest doskonałym partnerem medVC.eu we wdrażaniu i prowadzeniu projektu Telemedyczna integracja uniwersytetów i wydziałów medycznych, gdyż:

  • zarządza ogólnopolska strukturą przesyłową szerokopasmową co w przypadku przekazów telemedycznych ma kluczowe znaczenie;
  • dysponuje olbrzymią mocą obliczeniową i możliwościami przechowywania olbrzymich zbirów danych, co w przypadku nagrań audio-wideo zabiegów i operacji medycznych jest koniecznością;
  • posiada doświadczenie we współpracy z ośrodkami akademickimi oraz klinikami i szpitalami w całej Polsce;
  • posiada doświadczenie w transmisjach telewizyjnych o tematyce naukowej i edukacyjnej w prowadzonej przez siebie naukowej interaktywnej telewizji PLATON;
  • posiada doskonale wyposażone studio telewizyjne, wóz transmisyjny i infrastrukturę informatyczną, która obsłuży wysokie wymagania telemedyczne tak co do przepustowości łącz transmisyjnych jak i ich niezawodności tak ważnej w transmisjach medycznych.

PCSS pielęgnuje kontakty z młodymi ludźmi, w szczególności ze studentami wszelkich kierunków studiów, zaprasza ich do  swoich laboratoriów i powierzchni coworkingowych wspierając aktywność młodzieży przez oddelegowanych specjalistów dziedzinowych. W tych  działaniach chodzi o to aby pobudzać kreatywność młodych ludzi, dać im wsparcie w kreowaniu swoich karier zawodowych, pogłębiać wiedzę w oparciu o zdobywane doświadczenia praktyczne korzystając z zaawansowanego sprzętu udostępnianego w nowoczesnych laboratoriach. Lista laboratoriów jest zbyt długa aby wszystkie wymieniać. Niech wystarczy przykładowa wybrana  grupa laboratoriów dostępnych dla studentów ulokowana na jednym piętrze budynku otwartego dla młodzieży:  Robotyzacja, Współpraca zdalna, Wideomapowanie i imersja audiowizualna, Prototypowanie, Symulacje, Personalizacja.  W podanej przykładowej liście laboratoriów są też takie, które wprost nawiązują do idei dedykowanych studentom medycyny zainteresowanych zdalnym współdziałaniem specjalistów lekarzy współpracujących na odległość przez Internet.  

W PCSS pracuje obecnie 420 pracowników z czego około 350 to informatycy. Załoga PCSS prowadzi 20 profesjonalnych laboratoriów udostępnianych ośrodkom akademickim oraz partnerom przemysłowy i szerzej partnerom biznesowym z całej Polski.

 

Rozwiń tekst